Krijgt het Bumerhof-plan nu toch eindelijk groen licht?

WINTERSWIJK - Na jarenlang gedoe lijkt het Bumerhof-project opnieuw de kans te krijgen om van de grond te komen. Het project, dat belangrijk is voor de groeiende seniorenpopulatie in Winterswijk, werd al eerder afgewezen. Onder andere omdat ontwikkelaar Roy Barthen te weinig financiële onderbouwing leverde. Maar tijdens de raadsvergadering van donderdag 26 september ontstond er een sprankje hoop, toen de partijen Voor Winterswijk en Morgen een nieuw voorstel deden. Zij willen nog een keer met de initiatiefnemer in gesprek. “Het is een uniek project voor senioren in het buitengebied van Winterswijk.” Maar niet iedereen is hier even blij mee.

Door Noa Staverman

In 2015 ontstond het eerste idee om 23 zorgwoningen te bouwen op de Bumerweg 9. Daar was niet genoeg interesse voor, dus ging dat plan niet door. Maar initiatiefnemer Roy Barthen, projectontwikkelaar van ‘t Bonte Paard Advies, gaf niet zomaar op. Samen met WAM & Van Duren Bouwgroep paste hij het plan aan naar zestien levensloopbestendige woningen en acht studio’s voor jongeren. Ook dat mislukte. Maar nu willen Morgen en Voor Winterswijk toch opnieuw in gesprek met de initiatiefnemer.

‘Eens, maar nooit weer’
Partijen Morgen en Voor Winterswijk zijn enthousiast over de Bumerhof, maar omschrijven het ook als ‘een plan met veel hobbels.’ Roy Stammers, Voor Winterswijk: “We stellen voor om nog een keer in gesprek te gaan met de ontwikkelaar. De Bumerhof is een uniek project, dat veel verhuizingen op gang gaat brengen door het seniorenplan.” Het idee is dat vooral mensen van 55 jaar en ouder hier gaan wonen, waardoor er meer verhuizingen ontstaan. “Van die verhuisbewegingen zullen veel jongeren profijt hebben.” Het project biedt levensloopbestendige woningen aan. Hierdoor kunnen ouderen langer zelfstandig blijven wonen, wat steeds belangrijker wordt in de vergrijzende samenleving.

Morgen en Voor Winterswijk willen wel wat voorwaarden stellen. Ze willen dat de ontwikkelaar alsnog met een financiële onderbouwing komt. Ook willen ze een minimum hoeveelheid woningen vaststellen: twee sociale huurwoningen, een middenhuurwoning (woning met vastgestelde maximale huur, red), een vrije huurwoning, twaalf betaalbare koopwoningen en drie dure koopwoningen. Volgens wethouder Visser is die financiële onderbouwing inmiddels binnen, dat is dus opgelost.
Dat het plan veel hobbels kende, erkent ook het CDA. “We begrijpen niet dat de ontwikkelaar geen onderbouwing aanleverde, maar als het hele plan niet doorgaat zou dat ook zonde zijn van alle kosten en energie die er in het plan gestoken zijn.” Dus steunt het CDA het voorstel om nogmaals in gesprek te gaan met de initiatiefnemer. “We dagen het college uit om op meer huurwoningen uit te onderhandelen. We doen een duidelijke oproep aan het college en de ontwikkelaar om het de volgende keer niet weer zo te doen. Wat het CDA betreft is dit eens, maar nooit weer.”

De woningbouwplannen dan?
De PvdA heeft vragen over de woningbouwplannen. Morgen en Voor Winterswijk willen een richtlijn meegeven voor het aantal woningen, maar waar komen deze aantallen eigenlijk vandaan? “Komen die aantallen rechtstreeks vanuit de ontwikkelaar?” En dat blijkt inderdaad het geval. André van Nijkerken, Morgen: “We willen een voorstel doen dat werkbaar is voor de initiatiefnemer, zodat we er ook echt samen uit gaan komen.” Dit lijkt een obstakel voor de PvdA. Zij stemmen tegen het voorstel. Ook D66 stemt tegen, met als belangrijkste reden: “Wij zijn tegen het bouwen van appartementencomplexen in het buitengebied.”

De overige partijen stemmen voor het voorstel van Morgen en Voor Winterswijk, dus zal er nog een keer in gesprek worden gegaan met de initiatiefnemer.