Buitenspelen moet aantrekkelijker gemaakt worden. Foto: Clemens Bielen

Buitenspelen moet aantrekkelijker gemaakt worden. Foto: Clemens Bielen

College komt met visie op Bewegen, Ontmoeten, Spelen en Sporten (BOSS)

Maatschappij

WINTERSWIJK - Er is goed nieuws voor spelende kinderen en opgroeiende jeugd. Het College heeft ernst gemaakt van de opdracht van de gemeenteraad om een visie op spelen te ontwikkelen. In het visiedocument BOSS wordt een lange termijnvisie geschetst voor uitgangspunten voor bewegen, ontmoeten, spelen en sporten voor de bebouwde kom van Winterswijk tot 2040.

 Door Clemens Bielen

Wethouder Sandra Metaal licht toe: ‘’Met de visie op BOSS werken we als gemeente structureel aan een toekomstbestendige bebouwde kom en leefbare wijken. Dat is belangrijk omdat we in Winterswijk al jaren te maken hebben met vergrijzing. We zien jongeren wegtrekken, terwijl we onze jongeren juist willen behouden en aantrekkelijk willen zijn voor gezinnen. Met de visie zetten we ook in op thema’s als biodiversiteit, klimaatadaptatie, circulariteit, inclusie en een sociale, gezonde leefomgeving. We proberen de opgaven in de openbare ruimte zoveel mogelijk te combineren.”

Ingesproken in de gemeenteraad
Een van de aanleidingen was de problematiek die speelt bij de verschillende speeltuinverenigingen.
De organisaties hebben bij de gemeente aangegeven dat ze krap zitten qua financiën en/of vrijwilligers. Dat is bij elke speeltuinvereniging anders. De levensvatbaarheid staat op het spel en de gemeente ziet het als haar taak om te helpen. Daarnaast is er de realiteit dat meer dan de helft van de 450 openbare speeltoestellen sterk verouderd is en toe is aan vervanging.
Met dit document is ook ’ingespeeld’ op het inspreken van twee meisjes in de gemeenteraad. Zij vroegen naar een speelplek op de Passantenkamp. En vanuit de kinderraad is een motie aangenomen om in Winterswijk meer speeltoestellen te plaatsen.

Luisteren naar de ‘experts’
Het document is een visie voor de lange termijn. Om structuur aan te brengen wordt er gewerkt met ontwikkelkaarten van de verschillende wijken in Winterswijk. Het onderzoeksbureau is echt met de jonge ‘experts’ zelf, door het dorp gegaan met vragen als: ‘Waar gaan jullie altijd spelen en waarom op deze plekken en hoever mogen jullie van huis van jullie ouders en welke wegen mag je wél en welke niét oversteken?’

Te weinig ontmoetingsplekken 
De visie van het college is dat er voor jongeren tussen 12-18 te weinig mogelijkheden zijn om elkaar te ontmoeten. Daarvoor is de ‘Urban zone’ bedacht, grofweg tussen ‘Wok Wamelink’ en ‘Mc. Donalds’, de spoorzone. De precieze locaties moeten nog worden uitgewerkt. Een overkapping met een bankje kan al genoeg zijn. Wethouder Metaal: “Er is een kans dat het gaat schuren door overlast in de vorm van rotzooi en lawaai, maar het concept is in andere gemeenten al uitgerold en ze hebben er in het algemeen goede ervaringen mee. Het ontlast ook andere gebieden in woonwijken en de jongeren moeten toch ergens heen.”

De visie zet in op een toekomstbestendig netwerk van aantrekkelijke en uitdagende (speel)plekken voor kinderen en routes voor alle leeftijden. Met behulp van kaart- en inspiratiemateriaal is geïnventariseerd en in beeld gebracht wat de visie betekent voor de verschillende buurten.
Eind april gaat de gemeenteraad zich erover buigen. Eerst moet dit document worden goedgekeurd, later volgt de verdere uitwerking. Na goedkeuring van de raad wordt een uitvoeringsagenda vastgesteld. Over de daadwerkelijke invulling gaat de gemeente te zijner tijd in gesprek met jongeren en bewoners.